PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32599}

Telefon

Phone Booth
7,0 175 534
oceny
7,0 10 1 175534
6,7 20
ocen krytyków
Telefon
powrót do forum filmu Telefon

Widzę, że ten film odgrzewa dziś Polsat więc pozwalam sobie przypomnieć o mojej interpretacji tego filmu.

Jednym zdaniem: wedle mnie ten film wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje, bo scenarzysta oparł się na Biblii, ale nie dosłownie, jawnie, wszak nie jest to film katolicki, a zrobił to bardzo subtelnie, miękko.

Tu moja interpretacja:
http://www.dersuuzala.info/telefon.html

I proszę ją przeczytać do końca, bo to jest zapis mojego toku myślenia, w którym dopiero po jakimś czasie dochodzę do całkowitej interpretacji filmu. Wiem, że wymagam wiele, ale może kilku lubiących myśleć ludzi się znajdzie. Zapraszam do dyskusji.

Nawiasem mówiąc jedna z lepszych ról Farrela, który w rolach twardzieli, jak na przykład Aleksandra Wielkiego, wypadał nieprzekonująco, dla mnie wręcz żałośnie.

ocenił(a) film na 10
mariuszkwiatkowski

Panie Mariuszu, teoria ciekawa, choć nie bez wad. Nie zgodzę się przede wszystkim odnośnie roli jaką odegrał dostawca pizzy. Nie można go tu interpretować jako Chrystusa. Powód jest banalnie prosty. Chrystus nie tyle oddał życie za grzeszników (jak sam Pan zauważył), ile swoją śmiercią zbawił ich od wiecznego potępienia. Kogo zaś zbawia w filmie biedny dostawca pizzy? Jedynie snajpera. Zbawia go od śmierci z rąk oddziału specjalnego, zbawia od dalszych poszukiwań. Słowem - jest dla snajpera gwarancją bezpieczeństwa i nietykalności. Został potraktowany skrajnie instrumentalnie, a jego śmierć nie przysłużyła się nikomu prócz samego snajpera. I właśnie dlatego analogia z Chrystusem jest tu chybiona. Zreztą przyrównywanie snajpera do Boga też nie wytrzymuje próby. Zastrzelenie alfonsa jest tutaj przykładem rażącej niekonsekwencji ze strony "boga z karabinem". Gdybyśmy rzeczywiście mieli do czynienia z sprawiedliwym ale miłosiernym "demiurgiem', alfons także dostałby swoją szansę i swoja budkę telefoniczną. Jak wiemy - nie dostał.

pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
mariuszkwiatkowski

Traktujesz kinematografię zbyt poważnie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones